חשיבה אסטרטגית
מאמר
בלי אף מילה על נתונים, גרפים וטבלאות:
הצדדים הרכים של חשיבה אסטרטגית

מאת: ענת ארדיטי-פוגל

בתפקיד הקודם הוא הצליח, אבל בנוכחי הוא צריך חשיבה אסטרטגית ואין לו.
במדינה הזו הכל בשלוף! אין כאן חשיבה אסטרטגית כוללת לטווח ארוך.
אתה בא לשחק On Line במשחק אסטרטגיה מגניב?{במאמר זה}אז מה זו בעצם חשיבה אסטרטגית? יש לך את זה? אפשר ללמוד את זה?


תחילה אגדיר את המושג אסטרטגיה. אחר כך אזגור ממנו את היכולות המנטליות, קוגניטיביות ורגשיות המרכיבות את המושג "חשיבה אסטרטגית".
למרות שהמונח שגור בפי מנהלים, וכולם יודעים לעשות SWOT כחלק מניתוח אסטרטגי, עדיין לא קיימת הגדרה מוסכמת ומקובלת על חשיבה אסטרטגית.


הבה נתחיל בשאלה: מהי אסטרטגיה?

לאדמירל הבריטי נלסון הורטיו היתה בעיה: בקרב טראפלגר לצרפתים ולספרדים היו יותר אוניות, שנפוליאון דאג שיהיו שם כדי לשבש את במסחר הבריטי.
כמו כן, נפוליאון התכונן לחציית התעלה ולפלישה. הטקטיקה המקובלת ב-1805 לשני ציי האוייב הייתה, להסתדר ב-2 שורות ולירות אחת על השנייה.

אבל לנלסון הייתה תובנה: הוא חשב ומצא פתרון למצב זה של חולשה מספרית. הוא פיצל את הצי שלו לשני טורים והוביל אותם לצי הצרפתי-ספרדי, בו הם ירו בצורה אנכית.
האוניות הבריטיות הראשונות בטור, לקחו סיכון גדול, אבל נלסון חשב שהתותחנים מהצי הצרפתי-ספרדי המאומנים והמיומנים פחות לא יוכלו לפצות ביכולתיהם על "התרגיל" ויפסידו לתותחים ולקפטנים הבריטים המאומנים. הוא צדק.
הצרפתים-ספרדים איבדו 22 אוניות. שני שליש מהצי שלהם.
לעומתם הבריטים לא איבדו ולו אוניה אחת...

הנצחון של נלסון הוא דוגמא לאסטרטגיה טובה. שתמיד נראית פשוטה וברורה במבט לאחור.
אין כאן שום כלי לניהול אסטרטגי, מטריצות או גיליונות נתונים. במקום-תמצאו כאן דוגמא למנהיג מוכשר שזיהה גורם קריטי או שניים במצב-נקודות הציר היכולות להכפיל את האפקטיביות של המאמץ-ואז הפנה פעולות ומשאבים לכיוונם. חשיבה אסטרטגית לא רק מובילה אותנו ליעד או חזון, אלא היא לנו לזהות אתגרים וגורמים שונים במצב ומציעה גישה להתמודד איתם.

// הגדרה נתחיל ונדבר על אסטרטגיה. אם התחלת לקרוא את המאמר שלפניך, אני מניחה כי יש לך יותר מידע בסיסי לגבי - מהי אסטרטגיה. קיימות הגדרות רבות ובחרתי להציג אחת מהן. את זו של ריצ'ארד רומלט מאוניברסיטת UCLA:

"למרות הקולות הרמים המשווים אסטרטגיה לאמביציה, מנהיגות חזון או תכנון- אסטרטגיה היא אף אחד מאלו. אסטרטגיה היא פעולה קוהרנטית המבוססת על טיעון. ליבת העבודה האסטרטגית היא תמיד זהה: זיהוי הגורמים הקריטיים במצב, ועיצוב דרך לתאם ולמקד פעולות שיתמודדו בהצלחה עם אותם גורמים".

גם חוקרים אחרים העוסקים בתחום, קושרים את החשיבה האסטרטגית בפעולה, והביטוי ''act thinkingly" של Weick מבטא את אותו רעיון שחשיבה אסטרטגית עוסקת בזיהוי גורמים במצב עמום ומורכב ובחירת הפעולות הנכונות להתמודדות איתן.

חשיבה אסטרטגית כוללת מגוון יכולות. במאמר זה אתרכז ביכולת לראות ולזהות גורמים כאשר התמונה אינה קונקרטית וביכולת "לראות" איזו פעולה דרושה.

שתי יכולות אלו הן יכולות מרכזיות בחשיבה אסטרטגית.

// היכולת לראות ולזהות גורמים כאשר התמונה אינה קונקרטית

תוכנית יעדים ותקציב שנתי הם כלים ניהוליים נחוצים לניהול מורכבות ארגונית, אך הם אינם אסטרטגיה. אסטרטגיה כוללת את אותה תובנה, יקרת ערך, לזהות גורמים קריטים בתוך המציאות העמומה ולראות אילו פעולות יתמודדו איתה בצורה מיטבית. ולכן מבין הכלים האסטרטגים המוכרים, כלי אסטרטגי חשוב מאוד – הוא יכולת לעורר תובנות ולזהות תבניות.

 {איור מס' 1>>>} כאן אנו נדרשים לחבר 9 נקודות עם 4 קווים מבלי להרים את העיפרון. הפתרון אפשרי, אם אנו לא נותנים לעצמנו להיות שבויים  בחשיבה "בתוך הקופסה". כאשר נחשוב שניתן לפתור את החידה על ידי יציאה "מהריבוע" הנוצר ע"י 9 הנקודות, נוכל לפתור את הבעיה.

בחשיבה אסטרטגית  בעולם "האמיתי" הסיפור הוא שונה. המצבים אינם בהכרח מוגדרים ומובנים כמו שאלה בחידה. אין הגדרה של המצב. לקבוע אם יש כאן בכלל בעיה, ואיך להגדיר אותה – הם חלק מהבעיה עצמה.

חשיבה מערכתית

חשיבה אסטרטגית  מורכבת מחשיבה מערכתית. מושג שפיטר סנג'י עסק בו רבות:

// "ניתן לדמות אותה ליכולת לראות מצב,באמצעות משקפים בי-פוקאליות מזן חדש: עדשה קעורה' אשר מרחיקה ומקטינה ופורשת תמונה רחבה שמכילה גורמים רבים, ועדשה קמורה אשר מגדילה, מקרבת ומתמקדת בגורם אחד מתוך שלל גורמים. תוך ההתבוננות בשתי העדשות יחדיו,  ניתן  לראות ולהבין את יחסי הגומלין והדינמיקה בין  הגורמים הפועלים . זה השלם שנוצר מתוך הדינמיקה בין הגורמים. זוהי המערכת (של עלינא גרין ואורנה גבע).

חשיבה מערכתית מסייעת לנתח מצב לא רק במונחים ליניארים של סיבה/תוצאה גירוי/תגובה, אלא להתייחס בצורה מעגלית ורחבה למצב. כיצד התוצאה (מנהל ביקורתי) משפיעה על הסיבה (רמת החדשנות של העובדים), וכיצד הנחות יסוד הקיימות במערכת מייצרות התנהגויות ותופעות (למשל-מתגמלים אצלנו על עמידה ביעדים בזמן וחדשנות היא רק מס שפתיים ומילה טרנדית שמנהלים אוהבים להגיד), ומהם יחסי הגומלין בין חלקים בתוך ומחוץ למערכת (הארגון מאפשר/ אינו מאפשר לעובדיו להשתמש ברשתות חברתיות בזמן העבודה כמניע חדשנות).

כדי לפתח חשיבה מערכתית, צריך להבין את המצב על שלל גורמיו ויחסי הגומלין ביניהם, לזהות תבניות קיימות המבטאות ריבוי נקודות מבט (לדוגמה: של המתחרים, של הרגולטור,  של הטכנולוגיה ושל התפתחויות בהרגלי צריכה בקרב נשים).

לצורכי חידוד הבנה ותיקשור עם אחרים, שהרי לחשיבה אסטרטגית גם רבדים ארגוניים, צריכים לאמץ שפה ויזואלית. שפת חיצים ו"בלונים" שתבטא מה שבשפתנו הליניארית קשה לנו לעיתים לבטא.

{איור מס' 2>>>}

בכדי לשפר חשיבה אסטרטגית אנו צריכים במקרים רבים, לקבל את העובדה כי דרוש זמן ארוך לראות את התוצאות של הפעולות שנקטנו. הנטייה של רובנו היא לחפש תוצאות בטווח הקצר. בדומה לאדם שמנסה לכוון את הטמפרטורה הנכונה במקלחת. הוא מוסיף מים חמים, אך אלו מבוששים להגיע, הוא אינו משתהה, מחכה, או מבין כי יש פער זמן בין הפעולה (שינוי הברז) לבין הגעת המים – ומתחיל בפעולות מתקנות  ופזיזות – שמסתימות בחווית רחצה קרה.

משבר הסאב פריים בארה"ב שיצר מפולת שלגים: נבע מראייה אסורוגית של מקבלי החלטות שלא ראו  (או רצו לראות) את התוצאות ארוכות הטווח של העדר פיקוח מספק על מתן הלוואות לנכסי מגורים, על היצע נדל"ן, יכולת החזר המלווים והלווים גם יחד, וההשפעה על שוק ההון האמריקאי והגלובלי בטווח הארוך, אלא התמקדו בשגשוג שוק הנדל"ן בטווח הקצר.

בחשיבה מערכתית תבנית זו נקראת איזון בין תהליך לשיהוי. אני ממליצה לקורא לעיין בספרו המצוין והמורכב של סנג'י – "הארגון הלומד" וב- Field Book שלו, הנותן הסבר ומענה על הקשר בין חשיבה מערכתית ופרקטיקות ניהוליות.

יצירתיות

אסטרטגיה עוסקת בפיתוח רעיונות ופתרונות חדשים היוצרים יתרון תחרותי.  התחום של יצירתיות נחקר רבות. ההגדרות ליצירתיות עוסקות בתהליך או בתוצאות התהליך היצירתית. מרכיב מפתח ברוב ההגדרות הוא החידוש והרלוונטיות לארגון. חדשנות יוצרת קשרים בין דברים שלא ניראו קשורים מלכתחילה (רובינסון וסטרן). המחקרים האחרונים על מיומנות חשיבה יצירתית, עוסקים ביכולות לכלול הרבה פתרונות אלטרנטיבים לבעיה, או לזהות דפוסים או קישורים לא רגילים (פורד).

היכולת  להשתמש ביצירתיות כדי לדמיין אלטרנטיבות רבות, ולחפש דרכים אלטרנטיביות לעשות דברים, היא קריטית לפיתוח של אסטרטגיות מיוחדות ותוכניות פעולה.

דה-בונו, המזוהה רבות עם פיתוח חשיבה יצירתית אמר:

  מבלי יצירתיות איננו יכולים לעשות שימוש מלא במידע ובנסיון שיש לנו החבויים בדפוסים, מבנים, מושגים ותפישות ישנים

חזון


גם אם חולפת במוחנו תובנה היא לא בהכרח פרודוקטיבית. לעיתים בכדי לאמץ תובנה/פתרון מסוימים צריך לבחון/לבטל/להזיז הצידה שורה של אמונות, פילוסופיות, דוקטורינות ואופנים בו בארגון עובד. לא רק שבחשיבה אסטרטגית, בכדי להגיע ל"הארה" יש קושי  לזהות את המצב כבעיה ולהבחין בגורמים- ישנו קושי גם "בלהזיז" מציאות נתפסת אצל אנשים – ולכן צריך חזון.

חזון הוא המרכיב הארגוני שמקשר אנשים רבים לביצוע ההחלטה האסטרטגית. חזון, הכולל יכולת למסגר מחדש reframing את המציאות על מרכיביה, הוא מרכיב חשוב בהצלחה עיסקית.

בספר "לנצח נבנו"של רולינס ופאורב הם הראו שחברות בעלות תחושת ייעוד ומשמעות ברורים השיגו תוצאות פי 12 טובות משוק המניות הכללי מאז 1925. מנהלי חברות אלו, שמו דגש עצום על בניית ארגונים בעלי הבנה עמוקה לגבי סיבת קיומם וערכים מרכזיים שמכתיבים את ההתנהגויות ומאחדים אותם סביב זהות משותפת. לדעת החוקרים, החזון יוצר מחויבות – ולא ציות -  יוצר מניע חיובי לייצר התנהגויות התורמות לתוצאות הארגון. החזון יוצר השראה, מעודד יצירתיות ויוצק משמעות בתהליכי קבלת החלטות.

{איור מס' 3>>>}

סיכום


בלי אף מילה על  נתונים, גרפים וטבלאות, דנו במאמר על חשיבה אסטרטגית הכוללת חשיבה מערכתית, יצירתיות, יצירת והטמעת חזון. ויש לי חדשות בשבילכם. החדשות הרעות הן, שבכדי לשפר חשיבה אסטרטגית צריך להתפנות ללמידה ואימון ולהיפרד מחלק מההרגלים החשיבתיים שלנו. החדשות הטובות – שזה אפשרי.


במגזין הבא


לא מספיק להעלות הצעות. צריכים גם לקבל החלטות אמיצות. איך "חותכים" והאם כל אחד מאיתנו יכול לעשות את זה?Silver.net - פרטי קשר
טלפון 972-3-6881808+
פקס 972-3-6881807+
אימייל info@silvernet.co.il
אתר http://www.silvernet.co.il
כתובת משרדי החברה: רח' נירים 3, תל אביב 67090
סגור